رزرو ایران جمعیت زندگی مهاجرت ایرانی

رزرو: ایران جمعیت زندگی مهاجرت ایرانی مهاجرت اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی حقایق وحشتناک از فرآیند تصمیم‌سازی حمله آمریکا به عراق

مشاور عالی و مدیر کارکنان دفتر خاص ژنرال کالین پاول آخرین وزیر امور خارجه آمریکا در سال‌های ٢٠٠٢ تا ٢٠٠٥ در مقاله‌ای به حقایق وحشتناکی از فرآیند تصمیم سازی حمله

حقایق وحشتناک از فرآیند تصمیم‌سازی حمله آمریکا به عراق

حقایق وحشتناک از فرآیند تصمیم سازی حمله آمریکا به عراق

عبارات مهم : ایران

مشاور عالی و مدیر کارکنان دفتر خاص ژنرال کالین پاول آخرین وزیر امور خارجه آمریکا در سال های ٢٠٠٢ تا ٢٠٠٥ در مقاله ای به حقایق وحشتناکی از فرآیند تصمیم سازی حمله آمریکا به عراق اعتراف کرد.

به گزارش ایسنا، حمید بعیدی نژاد در کانال تلگرامی خود نوشت: سرهنگ ستاد لارنس ویلکرسون مشاور عالی و مدیر کارکنان دفتر خاص ژنرال کالین پاول آخرین وزیر امور خارجه آمریکا در سال های ٢٠٠٢ تا ٢٠٠٥ در مقاله ای که روز گذشته در روزنامه نیویورک تایمز به چاپ رسیده است به حقایق وحشتناکی از فرآیند تصمیم سازی حمله آمریکا به عراق اعتراف می کند که خلاصه یادداشت به شرح زیر است.

حقایق وحشتناک از فرآیند تصمیم‌سازی حمله آمریکا به عراق

«پانزده سال پیش در چنین هفته ای ژنرال کالین پاول در صحبت خود در شورای امنیت شرکت ملل متحد تلاش نمود که سناریوی طراحی شده است جورج بوش و دیک چنی جهت حمله به رژیم صدام حسین را به اجرا بگذارد که من هم بعنوان مسئول آن وقت در این سناریو سازی شرکت داشتم. ما بر اساس اطلاعات شرکت سیا و پنتاگون تلاش کردیم نشان دهیم که در برابرعراق بعنوان دارنده ی سلاحهای کشتار جمعی و حامی تروریسم، جنگ تنها راه مانع تبدیل شدن عراق به ترساندن بزرگتر علیه آمریکا و دنیا میباشد (سرهنگ ویلکرسون چند سال پیش در بیانیه ای اعلام کرده بود که همکاری خود در طراحی سناریوی از پیش ساخته ی حمله به عراق را تاریک ترین نقطه طول خدمت خود می داند.)

در آن روز سرد هنگامی که کالین پاول صحبت خود در شرکت ملل را تمام کرد من فکر کردم هر چند این موضعگیری باعث حمایت بین المللی از موضع آمریکا نگردید، ولی ما وظیفه ی خود را بخوبی ایفا کردیم. نظرخواهی ها در داخل آمریکا نشان می داد که درصد قابل توجهی از مردم آمریکا از این استدلالهای ما قانع شده است بودند. ما فهمیدیم که در واقع وظیفه تبیین موضع آمریکا در حمله به عراق به این علت به کالین پاول احاله شده است بود که او موجّه ترین وزیر کابینه در دولت بود. ولی جورج بوش حتی بدون آن صحبت هم تصمیم حمله به عراق را گرفته بود. چنانچه بدون حمایت شرکت ملل این حمله انجام گرفت و نتیجه های فاجعه باری جهت منطقه به بار آورد و کل منطقه را به بی ثباتی و نا امنی سوق داد.

مشاور عالی و مدیر کارکنان دفتر خاص ژنرال کالین پاول آخرین وزیر امور خارجه آمریکا در سال‌های ٢٠٠٢ تا ٢٠٠٥ در مقاله‌ای به حقایق وحشتناکی از فرآیند تصمیم سازی حمله

امروز هم هنگامی که نیکی هیلی سفیر آمریکا در شرکت ملل متحد با آوردن شواهدی ضعیف مانند کمک های موشکی کشور عزیزمان ایران به یمن میخواهد کشور عزیزمان ایران را بعنوان یک ترساندن معرفی کند در واقع دارد سناریوسازی مشابهی این بار به وسیله رئیسش ترامپ را به اجرا می گذارد که مرتب از عوض کردن نظام در کشور عزیزمان ایران صحبت می کند و میخواهد دیگر کشورها را به مقابله با کشور عزیزمان ایران دعوت کند. ولی سناریوی آنها بسیار نازل تر و ضعیف تر چیزی است که ما طراحی کردیم. شرایط کشور عزیزمان ایران هم البته بسیار متفاوت هست. کشور عزیزمان ایران عراق نیست و همه می انند که مقابله نظامی با کشور عزیزمان ایران که توان نظامی و عمق استراتژیک بسیار بیشتری از عراق دارد عملا ممکن نیست. و ولی عجیب اینست که کشور عزیزمان ایران هراسی در زمانی صورت می گیرد که روسیه، چین و کره شمالی تهدیدات بسیار جدی علیه امنیت ملی آمریکا میباشند. ولی انگار مردم آمریکا نیز به این سناریو سازیها که در خدمت اهداف سیاستهای جنگ طلبانه دولتها در آمریکاست و تعجبی نیست که همواره با موافقت کنگره نیز همراه میشوند عادت کرده اند.

در حالی آمریکا کشور عزیزمان ایران را حامی تروریسم و طرفدار القاعده می داند که پانزده نفر از نوزده نفری که در یازده سپتامبر به آمریکا حمله کردند از اتباع عربستان سعودی نزدیک ترین متحد آمریکا بوده اند. ولی بی توجه به این واقعیتها ترامپِ امروز همانند بوش سازمانهای اطلاعاتی آمریکا را جهت جعل اطلاعات و اسناد تحت فشار گذاشته است و در شرایطی که کشور عزیزمان ایران به تعهدات خود در برجام پایبند بوده است وی مدام از ضرورت عوض کردن برجام سخن می گوید. مشخص است که او فقط بدنبال کشور عزیزمان ایران هراسی است و میخواهد با حاکمیت وحشت سیاستهای غلط خود را جهت مردم و دیگر کشورها توجیه کند.

ما متاسفانه هنگامی که پانزده سال پیش با این سناریوسازیهای ساختگی عامل دست جنگ طلبان شدیم به عواقب فاجعه آمیز جنگی که تریلیونها دلار جهت آمریکا هزینه برداشت و به جای پیشبرد دمکراسی به بی ثباتی و نا امنی انجامید آگاه نبودیم. ولی امروز همه باید از گذشته درس بگیرند و از سیاستهای ناامن کننده ی ترامپ آگاه باشند و فریب آنرا نخورند».

حقایق وحشتناک از فرآیند تصمیم‌سازی حمله آمریکا به عراق

واژه های کلیدی: ایران | طراحی | آمریکا | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs

بدون دیدگاه

دیدگاه شما

نظر شما: